Research Mentors Program All Recipients

2019
 
Montor: Jonathan Anderson, Music
Mentee: JooWon Park, Music
 
Montor: Jeffrey Ram, Physiology
Mentee: Zhibing Zhang, Physiology
 
Mentor: Daniel Isaksen, Mathematics
Mentee: Luca Candelori, Mathematics
 
2018
 
Mentor: Chris Trentacosta, Psychology
Mentee: Dante Dixson, Theoretical & Behavior Foundations

Mentor: Daniel Grosu, Computer Science
Mentee: Marco Brocanelli, Computer Science

Mentor: Antonia Abbey, Psychology
Mentee: Ana Daugherty, Psychology

Mentor: Peiyong Wang, Mathematics
Mentee: Fernando Charro, Mathematics

Mentor: Peiyong Wang, Mathematics
Mentee: Tao Huang, Mathematics
 
Mentor: Steven Firestine, Pharmacy
Mentee: Andrew Berti, Pharmaceutical Sciences
 
2017
 
Mentor: Csaba Juhasz, Pediatrics
Mentee: Justin Jeong, Pediatrics
 
2016
 
Mentor: Mary Anderson, Theatre and Dance
Mentee: Billicia Hines, Theatre and Dance
 
Mentor: Otto Muzik, Pediatrics and Radiology
Mentee: Paul Burghardt, Nutrition and Food Science
 
Mentor: Shlomo Sawilowski, Education
Mentee: Ryoungsun Park, Theoretical and Behavioral Foundations
 
Mentor: Carolyn Shields, Education
Mentee: Jasmine Ulmer, Theoretical and Behavioral Foundations
 
Mentor: Valerie Simon, Psychology/Merrill Palmer Skillman Institute
Mentee: Megan Piel, Social Work
 
2015
 
Mentor: Hilary Ratner, Merrill Palmer Skillman Institute
Mentee: Shelly Jo Kraft, Communication Sciences and Disorders
 
Mentor: Jamie Goodrich, English
Mentee: Hilary Fox, English
 
Mentor: Ljiljana Progovac, Linguistics
Mentee: Robert Henderson, Linguistics
 
Mentor: Mark Greenwald, Psychiatry and Behavioral Neurosciences
Mentee: Christine Rabinak, Pharmacy Practice
 
Mentor: Mark Luborsky, Institute of Gerontology
Mentee: Jessica Robbins-Ruszkowski, Anthropology
 
Mentor: Renu Kowluru, Ophthalmology
Mentee: Kyle Burghardt, Pharmacy Practice
 
Mentor: Richard Slatcher, Psychology
Mentee: Stephanie Spielmann, Psychology
 
Mentor: Wei Chen, Oncology
Mentee: Ling Zhuang, Oncology
 
Mentor: Sandro da Rocha, Engineering
Mentee: Haipeng Liu, Engineering
 
Mentor: Zhimin Zhang, Mathematics
Mentee: Daniel Frohardt, Mathematics
 
2014
 
Mentor: Allen Goodman, Economics
Mentee: Shooshan Danagoulian, Economics
 
Mentor: Fei Chen, Pharmaceutical Sciences
Mentee: Zhihui Qin, Pharmaceutical Sciences
 
Mentor: Jennifer Wareham, Criminal Justice
Mentee: Matthew Larson, Criminal Justice
 
Mentor: Jing Hua, Computer Science
Mentee: Alexander Kotov, Computer Science
 
Mentor: Lisa Rapport, Psychology
Mentee: Natalia Rakhlin, Communication Sciences and Disorders
 
Mentor: Noa Ofen, Institute of Gerontology, Merrill Palmer Skillman Institute and Pediatrics
Mentee: Natalia Rakhlin, Communication Sciences and Disorders
 
Mentor: Ratna Babu Chinnam, Industrial and Systems Engineering
Mentee: Jeremy Rickli, Industrial and Systems Engineering
 
Mentor: Shawn McElmurry, Civil and Environmental Engineering
Mentee: Yongli Zhang, Civil and Environmental Engineering
 
Mentor: Stephen Chrisomalis, Anthropology
Mentee: Julie Lesnik, Anthropology
 
Mentor: Sandro da Rocha, Chemical Engineering
Mentee: Olivia Merkel, Pharmaceutical Science
 
Mentor: George Yin, Mathematics
Mentee: Rebecca Stockbridge, Mathematics
 
Mentor: Ikuko Kato, Pathology
Mentee: Cynthia Bell, Nursing
 
Mentor: Paul Stemmer, Environmental Health Sciences
Mentee: Carmen Giugescu, Nursing
 
Mentors: Peter Lichtenberg, Institute of Gerontology, and Hermann Engels, Kinesiology
Mentees: Neha Gothe, Kinesiology
 
Mentor: Camille Wilson, Education
Mentee: Christina DeNicolo, Education
 
Mentor: Sylvie Naar-King, Pediatrics
Mentee: Angela Tiura, Pediatrics
 
Mentor: Sylvie Naar-King, Pediatrics
Mentee: Elizabeth Kuhl, Pediatrics
 
Mentor: Steven Ondersma, Psychiatry and Behavioral Neurosciences
Mentee: Erika Bocknek, Early Childhood Education
 
2013
 
Mentor: Brady Baybeck, Political Science
Mentee: Alisa Moldavanova, Political Science
 
Mentor: John Woodard, Pshchology and Institute of Gerontology
Mentee: Jessica Damoiseaux, Institute of Gerontology
 
Mentor: Stephen Krawetz, Obstetrics and Gynecology
Mentee: Sascha Drewlo, Obstetrics and Gynecology
 
Mentors: Scott Bowen and John Hannigan, Psychology
Mentee: Susanne Brummelte, Psychology
 
Mentors: Bonita Stanton, Pediatrics, Lawrence Lum, Immunology and Microbiology, and Sonia Hassan, Obstetrics and Gynecology
Mentee: Kang Chen, Obstetrics and Gynecology
 
Mentor: Antonia Abbey, Psychology
Mentee: Catalania Kopetz, Psychology
 
Mentors: Judy Westrick and Stephanie Brock, Chemistry
Mentee: Maria Pontes Ferreira
 
Mentor: Gavin Lawes, Physics and Astronomy
Mentee: Christopher Kelly, Physics and Astronomy
 
Mentors: Harley Tse and Stephen Krawetz, Immunology and Microbiology and Obstetrics and Gynecology
Mentee: Nardhy Gomez-Lopez, Obstetrics and Gynecology
 
Mentor: Vaibhav Diwadkar, Psychiatry
Mentee: Monica Uddin, Center for Molecular Medicine and Genetics
 
Mentor: Le Yi Wang, Electrical and Computer Engineering
Mentee: Ali Tajer, Electrical and Computer Engineering
 
Mentor: Faith Hopp, Social Work
Mentee: Tam Perry, Social Work
 
Mentors: Guozhen Lu and Peiyong Wang, Mathematics
Mentee: Jarod Hart, Mathematics
 
Mentor: Julie Thompson Klein, English
Mentee: Elizabeth Reich, English
 
2012
 
Mentor(s): Guangzhao Mao, Chemical Engineering
Mentee:  Eranda Nikolla, Engineering
 
Mentor(s): Poonam Arya, Teacher Education
Mentee:  Kathryn Roberts, Teacher Education
 
Mentor(s): Derek Wildman, Center for Molecular Medicine and Genetics
Mentee: Weilong Hao, Biological Sciences
 
Mentor(s): Eric Ash, History
Mentee: Jennifer Hart, History
 
Mentor(s): Elizabeth Faue, History
Mentee: Tracy Neumann, History
 
Mentor(s): Karen Tonso, Education
Mentee: Justine Kane, Education
 
Mentor(s): Lee Wurm, Psychology
Mentee: Lara Jones, Psychology
 
Mentor(s): Markus Friedrich, Biological Sciences
Mentee: Weilong Hao, Biological Sciences
 
Mentor(s): Jeffery Martin, Health and Physical Education
Mentee: Noel Kulik, Health and Sport Studies
 
Mentor(s): Edward Golenberg, Biological Sciences
Mentee: Chuanzhu Fan, Biological Sciences
 
2011
 
Mentor(s): Keith Kaye, Pharmacy Practice; Michael Rybak; Pharmacy Practice
Mentee:  Emily Martin, Pharmacy Practice
 
Mentor(s): George Galster, Urban Studies and Planning
Mentee: Richard Smith, Urban Studies and Planning
 
Mentor(s): Mark Lumley, Psychology
Mentee: Richard Slatcher, Psychology
 
Mentor(s): Susan Eggly, Oncology
Mentee: April Idalski Carcone, Oncology
 
Mentor(s): Nancy Artinian, Nursing
Mentee: Carolyn Herrington, Nursing
 
Mentor(s): Diane C. Chugani, Pediatrics
Mentee: Jeong-Won Jeong, Pediatrics
 
Mentor(s): Michael Addonizio, Administrative and Organizational Studies
Mentee: Ben Pogodzinski, Administrative and Organizational Studies
 
Mentor(s): Jianjun Wang, Biochemistry and Molecular Biology; Timothy Stemmler, Biochemistry and Molecular Biology; Shijie Sheng, Pathology
Mentee: Chunying Li, Biochemistry and Molecular Biology
 
Mentor(s): Arthur Marotti, English
Mentee: Scott Richmond, English
 
Mentor(s): David Fasenfest, Sociology
Mentee: Zachary W. Brewster, Sociology
 
Mentor(s): Daniel Isaksen, Mathematics
Mentee: Kyungyong Lee, Mathematics
 
Mentor(s): Zhimin Zhang, Mathematics
Mentee: Hengguang Li, Mathematics
 
Mentor(s): Arthur Marotti (Emeritus), English
Mentee: Stephen Yeager, English
 
Mentor(s): Brad Smith, Criminal Justice
Mentee: Charles Klahm, Criminal Justice
 
Mentor(s): Alexy A. Petrov, Physics and Astronomy
Mentee: Gil Paz, Physics and Astronomy
 
Mentor(s): Sorin Draghici, Computer Science
Mentee: Dongxiao Zhu, Computer Science
 
Mentor(s): Sorin Draghici, Computer Science
Mentee: Hamidreza Chitsaz, Computer Science
 
Mentor(s): Simon Ng, Chemical Engineering and Materials Science
Mentee: Da Deng, Chemical Engineering and Materials Science
 
Mentor(s): Doug Risner, Dance
Mentee: Ariel Osterweis, Dance
 
Mentor(s): Gene Liao, Engineering Technology
Mentee: Ana Djuric, Engineering Technology
 
Mentor(s): Guozhen Lu, Mathematics; Bertram Schreiber, Mathematics
Mentee: Tao Mei, Mathematics
 
Mentor(s): Marjorie Sarbaugh-Thompson, Social Work
Mentee: Heather R. Edwards, Social Work
 
Mentor(s): Robert Bruner, Mathematics; John Klein, Mathematics
Mentee: Andrew Salch, Mathematics
 
Mentor(s): Cheryl Somers, Educational Psychology
Mentee: Angelique Day, Social Work
 
Mentor(s): Heather Balog, Communication Sciences and Disorders
Mentee: Shelly Jo Kraft, Communication Sciences and Disorders
 
Mentor(s): Pao-Liu Chow, Mathematics; Gang George Yin, Mathematics
Mentee: Rohini Kumar, Mathematics
 
Mentor(s): Howard Matthew, Chemical Engineering and Materials Science
Mentee: Harini Sundararagh, Chemical Engineering and Materials Science
 
Mentor(s): Sorin Draghici, Computer Science
Mentee: Dongxiao Zhu, Computer Science
 
Mentor(s): Deborah Ellis, Pediatrics
Mentee: April Idalski Carcone, Pediatrics
 
2010
 
Mentor: Brad Smith, Criminal Justice
Mentee: Yuning Wu, Criminal Justice
 
Mentor: Tze-Chien Sun, Mathematics
Mentee: Kazuhiko Shinki, Mathematics
 
Mentor: Andrian Marcus, Computer Science
Mentee: Marwan Abi-Antoun, Computer Science
 
Mentor: Colleen Buggs, Total Compensation and Wellness
Mentee:  Abdul Abou-Samra, Internal Medicine
 
Mentor: Cathy Jen, Nutrition and Food Sciences
Mentee: Kevin Zhou, Nutrition and Food Sciences
 
Mentor: Arthur Suits, Chemistry
Mentee: Wen Li, Chemistry
 
Mentor: George Galster, Geography and Urban Planning
Mentee: Lei Ding, Urban Studies and Planning
 
Mentor: Ramzi Mohammad, Chemistry
Mentee: Hossam Ashour, Pharmacy Practice
 
Mentor: Tamara Hendrickson, Chemistry
Mentee: Tiffany Mathews, Chemistry
 
Mentor: Allen Goodman, Economics and Gail Summers, Gerontology
Mentee: Jennifer Ward-Batts, Economics
 
Mentor: Albert King, Biomedical Engineering and Mark Haacke, Radiology
Mentee: Zhifeng Kou, Biomedical Engineering
 
Mentor: Renee Hoogland, English
Mentee: Robert Diaz, English
 
Mentor: David Fasenfest, Sociology
Mentee: David Merolla, Sociology
 
Mentor: Lee Wurm, Psychology
Mentee: Lara Jones, Psychology
 
Mentor: Arthur Marotti, English
Mentee:  Scott Richmond, English
 
Mentor: Robert Aguirre, English
Mentee: John Leary, English
 
Mentor: Julie Thompson Klein, English
Mentee: James Brown, English
 
Mentor: Martha Ratliff, English
Mentee: Nicholas Fleisher, English
 
Mentor: Melvin Rosas, Art and Art History
Mentee: Margi Weir, Art and Art History
 
Mentor: Steven Ondersma, Psychiatry
Mentee: Stella Resko, Social Work
 
Mentor: Aloke Dutta, Pharmaceutical Science
Mentee:  Anna Moszczynska, Pharmaceutical Science
 
Mentor: Rayman Mohamed, Geography and Urban Planning
Mentee:  Carolyn Loh, Geography and Urban Planning
 
Mentor: Fu-Shin Yu, Ophthalmology
Mentee:  Ashok Kumar, Ophthalmology
 
Mentor: Denise Rhoney, Pharmacy Practice
Mentee: Nicole Pinelli, Pharmacy Practice
 
2009
 
Mentor: Mark Baskaran, Geology
Mentee:  Shawn McElmurry, Civil Engineering
 
Mentor: Aloke K. Dutta, Pharmaceutical Sciences
Mentee: David M. Thomas, Pharmaceutical Sciences
 
Mentor: Robert Rossana, Economics
Mentee: Tatsuma Wada, Economics
 
Mentor: Antonia Abbey, Psychology
Mentee:  Rusty McIntyre, Psychology
 
Mentor: Nancy Artinian, Health Research Center
Mentee: Zorica Klein, Adult Health and Administration
 
Mentor: Victoria Meller, Biological Science
Mentee: Xiang-Dong Zhang, Biological Science
 
Mentor: Heidi Gottfried, Sociology
Mentee: Sarah Swider, Sociology
 
Mentor: H. Bernhard Schlegel, Chemistry
Mentee: G. Andres Cisneros, Chemistry
 
Mentor: Alexander Gow, Center for Molecular Medicine and Genetics Lawrence Lum, Cancer Institute
Mentee: Zhengqing Hu, Otolaryngology
 
Mentor: Doug Risner, Dance
Mentee: Mary Anderson, Theatre
 
Mentor: Michael Shy, Center for Molecular Medicine and Genetics
Mentee: Sindhu Ramchandren, Neurology
 
 
Mentor: Richard Grusin, English
Mentee: James Brown, English
 
Mentor: Scott Bowen, Psychology
Mentee: Michelle Tomaszycki, Psychology
 
2008
 
Mentor: Jean Davis, Adult Health and Administration
Mentee: Jesus Casida, Adult Health and Administration
 
Mentor: Chih-Ping Yeh, Engineering Technology
Mentee: Caisheng Wang, Engineering Technology
 
Mentor: Tim Spannaus, Instructional Technology
Mentee: Michael Barbour, Administration and Organizational Studies
 
Mentor: Sean Wu, Mechanical Engineering
Mentee:  Wenlong Li, Mechanical Engineering
 
Mentor: Robert Reynolds, Computer Science
Mentee: Jing Hua, Computer Science
 
Mentor: Annmarie Cano, Psychology
Mentee:  Emily Grekin, Psychology
 
Mentor: Arthur Marotti, English
Mentee: Jaime Goodrich, English
 
Mentor: Ken Jackson, English
Mentee: Simone Chess, English
 
Mentor: Boris Baltes, Psychology
Mentee: Christopher Berry, Psychology
 
Mentor: Mark Baskaran, Geology
Mentee: Shawn McElmurry, Geology
 
Mentor: Mary Rodgers, Chemistry
Mentee:  Sarah Trimpin, Chemistry
 
Mentor: Boris Nadgorny, Physics
Mentee:  Zhixian Zhou, Physics
 
Mentor: Weisong Shi, Computer Science
Mentee:  Chandan Reddy, Computer Science
 
Mentor: Lawrence Grossman, Center for Molecular Medicine and Genetics
Mentee: Kezhong Zhang, Center for Molecular Medicine and Genetics
 
Mentor: Leonid Makar-Limanov, Mathematics
Mentee: Daniel Frohardt, Mathematics
 
Mentor: Robert Holley, Library and Information Science Program
Mentee: Amanda Calvert, Library and Information Science Program
 
Mentor: Richard Grusin, English
Mentee:  Lara Cohen, English
 
Mentor: Rosalind Peters, Nursing
Mentee: Jesus Casida, Adult Health and Administration
 
Mentor: Steven Ethier, Cancer Institute
Mentee: Sreenivasa Chinni, Urology
 
Mentor: Andrew Feig, Chemistry
Mentee: David Rueda, Chemistry
 
Mentor: Nathan McCaughtry, Physical Education
Mentee: Suzanna Rocco Dillon, Physical Education
 
2007
 
Mentor: Judith Abrams, Cancer Institute
Mentee: Wei Chen, Cancer Institute
 
Mentor: John Lopes, Liberal Arts and Sciences
Mentee: Athar Ansari, Biological Sciences
 
Mentor: Phil Cunningham, Biological Sciences
Mentee: Choong-Min Kang, Biological Sciences
 
Mentor: Seetha Shankaran, Pediatrics
Mentee: Nitin Chouthai, Pediatrics
 
Mentor: Jianjun Wang, Biochemistry and Molecular Biology
Mentee: Zhe Yang, Biochemistry and Molecular Biology
 
Mentor: Barry Rosen, Biochemistry and Molecular Biology
Mentee: Rita Mukhopadhyay, Biochemistry and Molecular Biology
 
Mentor: Zhimin Zhang, Mathematics
Mentee: Fatih Celiker, Mathematics
 
Mentor: John Cavanaugh, Biomedical Engineering
Mentee: Weiping Ren, Biomedical Engineering
 
Mentor: Miriam Greenberg, Biological Sciences
Mentee: Karen Beningo, Biological Sciences
 
Mentor: Donald O'Leary, Physiology
Mentee: Patrick Mueller
 
Mentor: Noreen Rossi, Physiology
Mentee: Patrick Mueller, Physiology
 
Mentor: Loren Schwiebert, Computer Science
Mentee: Hongwei Zhang, Computer Science
 
Mentor: Thomas Fischer, Psychology
Mentee: Karen Myhr, Biological Science
 
2006
 
Mentor: Yu-Chung Norman Cheng, Radiology
Mentee: Ewart Haacke, Radiology
 
Mentor: Alexander Gow, Center for Molecular Medicine and Genetics
Mentee: Huiyuan Jiang, Pediatrics
 
Mentor: Cheng-Zhong Xu, Electrical and Computer Engineering
Mentee: Song Juang, Electrical and Computer Engineering
 
2004
 
Mentor: Ronald Powell, Library and Informational Science Program
Mentee: Yunfei Du, Library and Informational Science Program
 
Mentor: Robert Holley, Library and Informational Science Program
Mentee: John Heinrichs, Library and Informational Science Program
 
2002
 
Mentor: Lynda Baker, Library and Informational Science Program
Mentee: Kalyani Ankem, Library and Informational Science Program
 
Mentor: Mark Lumley, Psychology
Mentee: Annmarie Cano, Psychology
 
Mentor: Li Way Lee, Economics
Mentee: Sheng-Kai Chang, Economics
 
Mentor: Paul Karchin, Physics
Mentee: Lowell Wenger, Physics